Prejardhja e llojeve

1500 L

Categories: SKU: 9789951817240

Charles Darwin: PREJARDHJA E LLOJEVE, me anën e seleksionit natyror ose ruajtja e racave më të përshtatura në luftë për jetë (Origin of species)
Një nga librat më të debatuar në histori, “Prejardhja e llojeve” nga Çarlz Darvini rivjen në këtë botim të ri duke risjellë afër lexuesve një vepër thelbësore të shkencës.

Nën përkthimin e jashtëzakonshëm të Nelson Çabejt, vepra e Darvinit u botua për herë të parë më 1982 në Shqipëri. Plot dyzet vjet më vonë, më 2022, tashmë në Kosovë, ribotohet me një mesazh dashamirës të përkthyesit: “Ribotimin e veprës ‘Prejardhja e llojeve’ nga Çarlz Darvini ua kushtoj zhvillimit të shkencës dhe brezit të ri të shkencëtarëve shqiptarë.”

Kur u botua për herë të parë në gjuhën angleze, i tërë tirazhi i parë u shit brenda një dite. Shkaktoi debate dhe diskutime që vazhdojnë edhe sot. Shkruar për lexuesin e gjerë, vepra ndryshoi besimet e deriatëhershme mbi jetën dhe krijimin e saj. Ndikimet e saj janë të pamatshme; ka ndryshuar thelbësisht perceptimin mbi gjithçka, që prej fesë e deri tek ekonomia.

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

556

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Prejardhja e llojeve”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm