Eneida

nga Virgjili

2000 L

Categories: SKU: 9789928354136

Për dymijë vite, rrëfimi epik i arratisjes së Aeneas nga Troja, marrëdhënies fatkeqe të dashurisë me Dido, zbritjes së tij në botën e nëndheshme dhe historisë gjakatare pas ngritjes së Romës, ka elektrizuar audiencat në mbarë botën. Në fjalët e Virgjilit, rrugëtimi heroik i Aeneas, jo vetëm u dha romakëve dhe italianëve një histori të bukur të origjinës, por krijoi plot tematika themelore të jetës dhe letërsisë Perëndimore, si për shembull rolin e detyrës dhe të sakrificës vetjake, vendin e dashurisë dhe të pasionit në jetën njerëzore, marrëdhënien ndërmjet artit dhe dhunës, tensionin midis emigrantëve dhe vendasve, si dhe mënyrën se si themelet ndërtohen shpeshherë mbi rrënojat e paraardhësve. Përgjatë rrjedhës së historisë së Perëndimit, Eneida ka vërtetuar qëllimet tona më të mira e më të këqija dhe na ka detyruar të përballemi me mosmarrëveshjet tona më të thella.

Kopertina:

E fortë

Nr. i faqeve:

504

Përkthyes:

Henrik Lacaj

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Eneida”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm