Odiseja

nga Stelio Martelli (përshtatje për fëmijë)

500 L

Categories: SKU: 9789992731079

Është një përshtatje për fëmijë e historisë së rrëfyer nga Homeri. Pas shumë vitesh betejash mes grekëve dhe trojanëve, Odiseja, një nga personazhet e mrekullueshëm të rrëfimit tronditës, kthehet në vendin e tij.

Odiseja, mbreti i Itakës, luftoi përkrah sovranëve të tjerë të Helladës nën muret e shenjta të Trojës, që më së fundi u pushtua. Historia e kësaj lufte rrëfehet tek Iliada nga Homeri. Odiseja rrëfen udhëtimin kuturisës së Odisesë nëpër detra, udhëtim që zgjati shumë vjet, por që më në fund, pas shumë provave të rrezikshme, përfundoi lumturisht dhe Odiseja mundi të kthehet në Itakë dhe të përqafojë të dashurit e vet.
Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

112

Përkthyes:

Mariana Ymeri

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Odiseja”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm