Letra nga Universi

900 L

Categories: SKU: 9789928004901

Vetëm një rastësi? Apo disa gjëra janë në dorë të fatit?

Ata nuk janë miq. Ata janë praktikisht të huaj.

Katër nxënësit e shkollës së mesme janë bashkuar në një mënyrë të pazakontë.

Brenda një dite, katër jetë ndërlidhen me njëra-tjetrën në mënyra të papritura. Virgjil Salinasi është i druajtur e zemërdhembshur dhe ndihet si i huaj në familjen e tij të çmendur pas sporteve. Valencia Samerseti, e shurdhër, është e zgjuar, trime, e vetmuar dhe pëlqen gjithçka të natyrës. Taori Tanaka është fatthënëse e vetëshpallur, e ndjekur kudo hap pas hapi nga motra e saj e vogël, Gena. Dhe Çet Bullensi, i cili dëshiron që fëmijët e çuditshëm të mos jenë aq të ndryshëm, në mënyrë që ai të përqendrohet te basketbolli.

Nuk janë shokë e shoqe, të paktën deri kur Çeti luan një rreng i cili bëhet shkak që Virgjili dhe derri i tij guineas ngecin në fund të një pusi. Kjo fatkeqësi i fut Taorin, Genën dhe Valencian në një kërkim epik të Virgjilit të zhdukur.

Me anë të fatit, zgjuarsisë e trimërisë dhe me pak ndihmë nga universi, bëhet i mundur një shpëtim, shpagimi i një talljeje dhe lindja e një miqësie.

 

“Një roman magjepsës dhe intrigues.”

– Washington Post

 

“Një udhëtim mbi miqësinë dhe  lidhjeve të shumta që na bashkojnë.”

– Kirkus Reviews

 

“I mbushur me humor dhe shpresë, ky libër përcjell mesazhe qëndrueshmërie dhe vetëpranimi përmes akteve të thjeshta të guximit të përditshëm.”

– Publishers Weekly

 

“Kelly u jep këtë shpresë lexuesve të rinj: Secili prej nesh mund të zbulojë heroin tonë të brendshëm.”

– Shelf Awareness

Viti i botimit:

2021

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

200

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Letra nga Universi”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm