Mbi mjerimin e jetës studentore

500 L

Categories: SKU: 9789928373007

“Mbi mjerimin e jetës studentore” është një pamflet i shkruar më 1966 nga një grup autorësh (ku spikat Khayati), i cili iu shpërnda dorazi studentëve në fillim të vitit akademik. Në të parashtrohet një kritikë radikale ndaj status quo-së dhe ideologjisë sunduese, veçanërisht në suazat e nënshtrimit të studentëve ndaj kapitalizmit të pasluftës në perëndim.
Shtypi i kohës e quajti tekstin deri edhe “shpërfaqja e parë konkrete e një revolte që synon haptazi shkatërrimin e shoqërisë”, dhe idetë e tij patën rol instrumental në revoltat e 1968-ës.

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

74

Përkthyes:

Armand Dedej

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Mbi mjerimin e jetës studentore”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm