Njëqind vjet vetmi

nga Gabriel García Márquez

Përkthyer prej origjinalit nga Mira Meksi

 

“Don Kishoti i kohës sonë”

—Pablo Neruda

1500 L

Categories: , , SKU: 9789928261625

“Shumë vjet më vonë, përballë togës së pushkatimit, kolonel Aureliano Buendía-s do t’i kujtohej ajo pasdite e largët kur i ati e çoi të shihte akullin”. Me këto fjalë nis një roman legjendar, një nga aventurat letrare më të jashtëzakonshme të shekullit XX. Familja Buendía-Iguarán, me mrekullitë e saj, fantazitë, idengulitjet, tragjeditë, incestet, kurorëshkeljet, rebelimet, zbulimet dhe dënimet, paraqet njëkohshëm mitin dhe historinë, tragjedinë dhe dashurinë e gjithë botës.

Gabriel García Márquez (1927-2014). Nobelisti i letërsisë në vitin 1982 dhe figura kulmore e të quajturit realizëm magjik, është një nga emrat më të shquar të letërsisë së përbotshme.

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

404

Përkthyes:

Mira Meksi

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Njëqind vjet vetmi”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm