Vdekja i ka sytë e kaltër

Përkthyer nga Blerina Suta

1000 L

Categories:

Luan Rexha, lindur në 1938, ka punuar si gazetar në Romë, Palermo dhe Paris. Në vitet gjashtëdhjetë ka kryer për “Giornale di Sicilia” kërkime mbi sulmet mafioze pas plojës së Ciaculli-t dhe tragjedisë së Belice-s. Po për “Giornale di Sicilia” ka qenë i dërguari i vetëm nga perëndimi në Shqipëri gjatë periudhës së revolucionit kulturor të Enver Hoxhës. Në vitet shtatëdhjetë-tetëdhjetë ka qenë kryeredaktor i Ansës për kronikat me jashtë. Ka botuar shkrime dhe hetime për disa gazeta të rëndësishme të Argjentinës, Brazilit dhe Meksikës. Ka qenë pjesë e Këshillit drejtues të revistës politiko-kulturore evropiane “Euros”. Në Paris, ku jeton prej kohësh, ka drejtuar agjenisinë e Ansa-s për korrespondentët.

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Vdekja i ka sytë e kaltër”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm