Ferdydurke

800 L

Categories: , SKU: 9789928185020

Gjino, protagonisti, është një tridhjetëvjeçar i cili, ashtu si në një makth, degdiset përsëri në të shkuarën, në moshën e femijërisë. Një si tip mësuesi kujdestar e merr në një provim të vështirë, dhe njëkohësisht duke e testuar e infantilizon. Kështu, e tërheq zvarrë në një shkollë qesharake. Heroi ynë orvatet t’i shpëtojë këtij “infatilizimi” me forcë, por sapo më shumë koha kalon, zbulon se të jesh sërish djalosh nuk është një gjë fortë e keqe. Papjekuria ka përparësitë e saj dhe, për më tepër, në një botë që dora-dorës po shkërmoqet, ajo duket sikur është një strehë, një identitet i ri grotesk. Ferdydurke, është pra, një larje hesapesh përqeshëse me një realitet ku budallallëku është sheshit dhe ku individët janë tanimë marioneta pa asnjë kuptim.

Viti i botimit:

2014

Kopertina:

E butë

Botues:

Përkthyes:

Edlira Lloha

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Ferdydurke”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm