Hajdi

1000 L

Categories: SKU: 9789928003829

I botuar në vitin 1880, ky roman tregon historinë e Hajdit të vogël, e cila mbeti jetime kur ishte vetëm pesë vjeç dhe, për këtë arsye, iu besua kujdesit të gjyshit, një burrë në pamje të jashtme i ashpër. Brenda një kohe të shkurtër, vajzës nis t’i pëlqejë jeta në malet zvicerane. Ditët i kalon së bashku me shokun e saj Peter, mes punëve të shtëpisë dhe livadheve. Vazhdoi kështu deri sa Hajdi u detyrua nga tezja të zhvendosej në Frankfurt, për t’i bërë shoqëri Klarës, një vajze të sëmurë me poliomielit. Mes tyre lind një miqësi e fortë, e cila vazhdoi edhe pas kthimit të Hajdit në male.

Viti i botimit:

2019

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

356

Përkthyes:

Çlirim Mukli

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Hajdi”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm