Historia e Artit Shqiptar

nga Ermir Hoxha

4000 L

Categories: SKU: 9789928215253

“Historia e artit shqiptar” është një libër i rrallë e i vyer, për të cilin studiuesi Ermir Hoxha ka punuar mbi 10 vjet me aq përkushtim e dashuri.

Është një studim i plotë që pasqyron rrugëtimin 150-vjeçar të artit pamor vendës. Ndahet në 5 periudha historike që zënë fill në vitin 1858 me imazhin e parë fotografik e që përfundojnë në vitin 2000. Çdo periudhë studimi, përveç përshkrimeve të shkurtra rreth zhvillimeve politike e sociale të kohës, si dhe shpjegimeve plotësuese, shoqërohet edhe me imazhet përkatëse (piktura, fotografi, skulptura etj.).

Nuk është e thënë të jesh medoemos artist që ta shfletosh këtë libër. Kushdo është i interesuar dhe është mirë të njohë kulturën e vendin të vet. Aty është Atdheu, janë të parët, është e tashmja, janë shkëndijat e së ardhmes.

Kopertina:

E fortë

Përmasat:

240 x 280 mm

Nr. i faqeve:

330

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Historia e Artit Shqiptar”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm