Konti i Monte Kristos (vëll. II)

1250 L

Categories: SKU: 9789992731508

Një zotëri i huaj, konti i Monte Kristos, intrigon shoqërinë e lartë të Parisit me luksin e tij të jashtëzakonshëm, me sjelljet e tij të stërholluara dhe të habitshme, me gruan e re orientale, shqiptaren Haide, që jeton në hijen e tij.

Kush, ndoshta përveç konteshës së bukur dhe melankolike Dë Morserf, do të njihte tek ai marinarin e varfër Dantes, të arrestuar në Marsejë njëzet e tre vjet më parë? Përmes peripecive të një hakmarrje të pamëshirshme, në vëllimin e dytë shohim Parisin që gëlon kudo.

Burra të spitulluar, gra të shoqërisë së lartë, personazhe të dyshimta, dalë befas nga burgu, kryqëzohen me figurat e paharrueshme të bankierit politikan Danglar, prkurorit të egër Vilëfor, kontit kryelartë Dë Morseft, par i Francës…

Romancieri i historisë, autori i Tre muskëtjerëve, dhe i Mbretëreshës Margo zbulon në këtë kryevepër një aspekt tjetër të gjinisë së tij: romain e zakoneve dhe mitikës shoqërore, të dhënë me një ndjenjë të pakrahasueshme veprimi dhe befasie.

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

592

Përkthyes:

Halit Selfo

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Konti i Monte Kristos (vëll. II)”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm