Montesori: Lindja e një dallëndysheje

Seria “Montesori

350 L

Categories: SKU: 9789928287830

Në këtë libër do të lexoni një histori të thjeshtë për një familje të bukur dallëndyshesh. Por kjo nuk është vetëm një histori, sepse, duke e lexuar, do të mësoni krejt natyrshëm se si jetojnë dallëndyshet, cili është cikli i jetës së tyre, si e ndërtojnë folenë, si i sjellin në jetë të vegjlit… Të gjitha këto ilustrohen me anë të vizatimeve të spikatura e të këndshme.

Metoda Montessori është themeluar nga fizikania dhe arsimtarja italiane Maria Montessori. Kjo metodë ka mbi 100 vjet që zbatohet me sukses në shumë vende të botës dhe përqendrohet te fëmijët duke u bazuar në vrojtime statistikore. Sipas saj, fëmija lind i aftë dhe me etjen për të marrë njohuri për botën që e rrethon. Ajo synon ta zhvillojë fëmijën fizikisht, shoqërisht, emocionalisht, por edhe të rritë tek ai aftësitë njohëse.

Metoda arsimore Montessori e vë theksin te zhvillimi i iniciativës së vetë fëmijës dhe tek aftësitë e tij natyrore, që dalin në pah përmes shpjegimeve e lojërave praktike. Në këtë mënyrë e me këtë synim janë hartuar edhe librat e mëposhtëm. Merr dije me anë të praktikës!

Kopertina:

E fortë

Përmasat:

160 x 160 mm

Nr. i faqeve:

20

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Montesori: Lindja e një dallëndysheje”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm