Sapiens: Një histori e shkurtër e njerëzimit

2000 L

Categories: SKU: 9789928219312

Ky libër është një fenomen global

Një nga librat më të shitur në Amazon edhe gjatë vitit 2017

Është në top 10 librat më të shitur të The New York Times

Është Bestseller Numri Një i “The Sunday Times”

Është përfshirë për tu lexuar gjatë verës nga Presidenti Barak Obama, Bill Gates dhe Mark Zuckerberg

 

100.000 vjet më parë, të paktën gjashtë specie njerëzore banonin në tokë. Sot ka vetëm një. Ne. Homo sapiensët.

Si arritën speciet tona të mbizotërojnë botën? Pse u bashkuan paraardhësit tanë për të krijuar qytete dhe mbretëri? Si arritëm të besojmë tek perënditë, kombet dhe të drejtat e njeriut; Si iu besuan parave, librave dhe ligjeve; Po të skllavërohen nga burokracia, oraret dhe konsumizmi? Dhe cila do të jetë bota jonë në mijëvjeçarët e ardhshëm?

Tek “Sapiens”, Dr Yuval Noah Harari përfshin të gjithë historinë njerëzore, që nga njerëzit e parë që ecin mbi tokë deri tek ndryshimet radikale – dhe nganjëherë shkatërruese – të Revolucioneve Njohëse, Agrokulturore dhe Shkencore. Duke nxjerrë në pah të dhëna nga biologjia, antropologjia, paleontologjia dhe ekonomia, ai hulumton se si rrymat e historisë kanë formësuar shoqëritë tona njerëzore, kafshët dhe bimët rreth nesh, madje edhe personalitetet tona.

A jemi bërë më të lumtur teksa historia na shpalos? A mund të çlirohemi ndonjëherë në sjelljen tonë nga trashëgimia e paraardhësve tanë? Dhe çfarë mund të bëjmë për të ndikuar në rrjedhën e shekujve që do të vijnë?

VLERËSIME

Sapiens është një libër shpërthyes, po aq sa nxitës dhe i këndshëm”

– Sunday Express

“I shkëlqyer… Harari është një tregimtar mjeshtër dhe një artist”.

– Observer

Viti i botimit:

2016

Kopertina:

E fortë

Nr. i faqeve:

440

Përkthyes:

Aulona Ormeni

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Sapiens: Një histori e shkurtër e njerëzimit”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm