Homo Deus: Një histori e shkurtër e së nesërmes

2000 L

Categories: , SKU: 9789928219770

Youval Noah Harari, autori i librit më të shitur: “Sapiens: një histori e shkurtër e njerëzimit”, përfytyron botën në një të ardhme jo shumë të largët, në të cilën ne do të përballemi me një sërë sfidash.

Homo Deus eksploron projektet, ëndrrat dhe makthet që do t’i japin formë shekullit të njëzetë e një – që nga tejkalimi i vdekjes e deri te krijimi i jetës artificiale. Ai shtron pyetjet më themelore: Ku do të shkojmë prej këtu? Si do ta mbrojmë botën tonë të brishtë nga forcat tona shkatërruese?

Sapiensi na tregoi se prej nga vijmë.

Homo Deusi na tregon se ku do të shkojmë.

Lufta është jashtë mode.

Ka më shumë të ngjarë të vrasësh veten se sa të vritesh në ndonjë konflikt.

Uria po zhduket.

Mund të rrezikosh më shumë nga obeziteti se sa nga uria.

Vdekja është thjesht një problem teknik.

Barazia del – pavdekësia hyn.

Çfarë do të na sjellë e ardhmja?

Kjo është etapa pasardhëse e evolucionit.

KY ËSHTË HOMO DEUS

Viti i botimit:

2018

Kopertina:

E fortë

Nr. i faqeve:

440

Përkthyes:

Aulona Ormeni

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Homo Deus: Një histori e shkurtër e së nesërmes”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm