Seksi i tretë

nga Jean – Chat Tekgyozyan

1200 L

Categories: , SKU: 9789928064295

“Seksi i tretë” është një roman ku personazhet gra janë aktore, që jetojnë në periudha dhe kushte të ndryshme shoqërore të shekullit të kaluar. Edhe pse drama e tyre është thuajse e ngjashme, ato kanë motive të njëjta në jetë: të duash dhe të të duan, të vlerësohesh dhe të jetosh me dinjitet.

Ky roman me një stil befasues, i kushtohet aktorëve të cilët humbasin identitetin dhe seksualitetin e vërtetë, duke u përshtatur me tiparet dhe karakterin e roleve të ndryshme të cilat i luajnë jo vetëm në skenë, por edhe në jetën e përditshme.

Por, shoqëria nuk dëshiron të njohë dhe të personalitetin e tyre të vërtetë, sepse i ka identifikuar me personazhet që ata interpretojnë. kjo është arsyeja që “loja” e tyre vazhdon edhe në jetën e përditshme.

Jean-Chat Tekgyozyan trajton vështirësitë që hasin gratë aktore, problemet që ato kanë për të udhëhequr jetën e tyre përballë një shoqërie që nuk i konsideron ato pa pasur një mashkull përkrah të tyre.

Romani është i ndërtuar në katër pjesë, ku secila pjesë prezanton emrat e katër aktoreve të brezave të ndryshme, që punojnë në të njëjtin teatër në Armeni, në periudha të ndryshme kohore, që nga koha e sundimit të Bashkimit Sovjetik deri në ditët e sotme.

Botues:

Përkthyes:

Fabiola Kati

Viti:

2024

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Seksi i tretë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm