Cranford, qyteza e zonjave të fisme

nga Elizabeth Gaskell

1000 L

Categories: SKU: 9789928423641

Krenfordi është një qytezë e vogël në zemër të Anglisë, ku gjithçka duket se shkon mbroth. Jemi në gjysmën e parë të viteve 1800 dhe tregimtarja jonë, – tani jo më e reja Meri Smith, – na rrëfen historitë e qytezës që vëzhgohet nga sytë e vëmendshëm të mikeshave të saj fisnike, të cilat janë edhe protagonistet e jetës së saj sociale. Zonjat e fisme të Krenfordit e kalojnë jetën mes një filxhani çaji dhe një dorë letrash, duke harruar kësisoj problemet ekonomike, dallimet klasore apo gjinore, vetminë dhe dashuritë. Ky libër, i cili fillimisht u botua me pjesë në revistën e atëhershme “Household Words”, u referohet kujtimeve të fëmijërisë së autores dhe është pa dyshim një nga kryeveprat e saj. Me një stil të rrallë, ajo na paraqet një portret të dashur, ndonëse me nuanca ironie, të provincës së Anglisë së shekullit të 19-të.

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

287

Përkthyes:

Anxhela Çikopano

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Cranford, qyteza e zonjave të fisme”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm