Gjysma e zhdukur

nga Brit Bennett

1200 L

Categories: , SKU: 9789928004635

Nje nga librat me te pelqyer te vitit te Barak Obames, perzgjedhur si libri me i mire i vitit 20201 nga The New York Times, Washington Post, NPR, People, Time Magazine, Vanity Fair dhe Glamour. Ky liber ka qene ne listen finale te vitit 2021 te Woman’s Prize

Nga autorja e librit bestseller “Nënat”, një roman i ri mahnitës për motrat binjake, të pandashme si fëmijë, që zgjodhën në fund të jetonin në dy botë tërësisht të ndryshme, njëra e bardhë e tjetra e zezë.

Motrat binjake Vinjes do të jenë përgjithmonë identike. Por, pasi u rritën bashkë në një komunitet jugor me ngjyrë dhe u arratisën prej andej në moshën gjashtëmbëdhjetëvjeçare, nuk ndryshoi vetëm jeta e tyre si të rritura, por gjithçka: familjet, bashkësitë, identitetet racore. Shumë vite më vonë, njëra nga motrat jeton me vajzën e zezë, në të njëjtin fshat jugor prej nga ishte larguar dikur.

Tjetra, jeton mes të bardhëve duke e fshehur racën, ndërsa burri i saj i bardhë nuk di asgjë për të shkuarën. Edhe pse me kilometra larg njëra-tjetrës dhe të ndara nga shumë gënjeshtra, fatet e binjakeve mbeten të ndërlidhur.

Ç’do të ndodhë në brezin tjetër, kur rrugët e vajzave të tyre do të ndërthuren?

REVIEWS

Një histori absolute, universale, e pakohë… Për çdo epokë, roman i plotë dhe me shumë ndikim. Tani për tani, dallohet nga një këmbëngulje e qetë drejt pyetjeve të mprehta se cilët jemi dhe cilët duam të jemi…”

– ENTERTAINMENT WEEKLY

“Rishpikja dhe fshirja janë dy anë të së njëjtës monedhë. Bennett na kërkon të shqyrtojmë kuptimin e autenticitetit kur përballemi me racizmin, ngjyrën e lëkurës, seksizmin apo homofobinë. Cili është çmimi që i paguajmë vetes? Sa prej nesh zgjedhin të ikin nga ajo që pritet prej nesh? Dhe çfarë ndodh me anën tjetër të ekuacionit, me pjesën që lëmë pas? Gjysma e zhdukur u përgjigjet të gjitha këtyre pyetjeve me këtë histori të jashtëzakonshme dashurie, mbijetese dhe triumfi.”

Nr. i faqeve:

396

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Gjysma e zhdukur”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm