Hajdutja e parfumeve

nga Timothy Schaffert

1400 L

Categories: , SKU: 9789928064196

Ngjarjet e romanit vendosen në vitit 1941, në Parisin e pushtuar nga Gjermania. “Hajdutja e pafumeve” është historia e Klementinës, një mërgimtare amerikane, pas një jete me vjedhje të bujshme, e cila ka dalë në pension në Paris dhe është shndërruar në një pikë referimi të rëndësishme për aromat eksotike dhe joshëse të parfumeve për zonjat e kabaresë së Madamë Bouletes.

E gjithë jeta e saj është e ndarë me konsumatorët e pasur të parfumeve të Manhatanit, fl uturave aromatike të Kosta Rikës, tregjeve të erëzave të Marrakeshit dhe më në fund në bordellot e Parisit, ku edhe ka hapur një pafumeri të mbushur me ekstraktet më të preferuara për zonjat e kabareve.

Në moshën 72 vjeçare, Klementina, beson se është shumë e vjetër dhe e lodhur për të kryer mashtrime, veçanërisht ndaj nazistëve. Mirëpo është mikesha e saj e ngushtë, Zoe St. Angel, që e detyron dhe e e rekruton për të vjedhur ditarin famëkeq dhe librin e recetave të parfumierit të njohur parizien Paskal, i cili është zhdukur prej disa kohësh pa asnjë gjurmë.

Viti i botimit:

2024

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

578

Përkthyes:

Anisa Trifoni

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Hajdutja e parfumeve”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm