Korridori i ngushtë

nga Daron Acemoglu, James A. Robinson

2000 L

Categories: , SKU: 9789951817530

Liria vështirë se mund të jetë rendi “natyror” i gjërave. Në shumë vende dhe në shumicën e rasteve, liria njerëzore është shtypur. Shtetet kanë qenë ose shumë të dobët për të mbrojtur individët, ose shumë të fortë që njerëzit të parandalojnë despotizmin. Korridori drejt lirisë është i ngushte dhe qëndron i hapur vetëm përmes luftës së paepur dhe themelore mes shtetit dhe shoqërisë.

Sot gjendemi mes një kohe destabilizimi pikëllues. Rreziku në horizont, nuk është vetëm humbja e lirisë politike – por dhe shpërbërja e pros- peritetit dhe sigurisë që varen në mënyrë kritike nga liria.

Nr. i faqeve:

484

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Korridori i ngushtë”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm