Tregime të natyrshme dhe të mbinatyrshme

1000 L

Categories: , SKU: 9789928185419

Carlos Fuentes (1928-2012) ka qenë ndër shkrimtarët më të shquar meksikanë të fundshekullit XX; autor romanesh, tregimesh, novelash dhe esesh. Në përmbledhjen me 15 tregime gjenden: “Aura”, “Çak mol”, “Pantera në xhaz”, “Një shpirt i kulluar”, “Vija e jetës”, etj.

Ndër vlerësimet e shumta, ai ka fituar çmime si “Romulo Gallego” (1977); “Cervantes” (1987); “Principe de Asturias” (1994), etj.

“Fuentes ka lënë një vepër të jashtëzakonshme, që është dëshmi elokuente e gjithë shqetësimeve të mëdha politike dhe realiteteve kulturore të kohës sonë.”

— Mario Vargas Llosa

“Romancieri më i madh i Meksikës.”

— Jorge Volpi

“Çdonjëri prej librave të tij është një orvatje për përgjigje, por pyetja rilind vazhdimisht pas çdo përgjigjeje. Qoftë edhe ta çoje nëpër mend ta përkufizoje do të ishte fodullëk… Unë thjesht do të spikas një nga karakteristikat e tij, e cila për mua është thelbësorja: pyetja e Fuentes-it, më shumë sesa për enigmën e pranisë së njeriut mbi Tokë, bën fjalë për natyrën dhe kuptimin, po aq enigmatik, të marrëdhënieve mes njerëzve.”

— Octavio Paz

Viti i botimit:

217

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

290

Përkthyes:

Bajram Karabolli

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Tregime të natyrshme dhe të mbinatyrshme”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm