Unë jam një maçok

nga Natsume Soseki

1500 L

Categories: SKU: 9789928063120

E shkruar nga viti 1905 kryevepra satiro komike e Natsume Sõsekit, “Unë jam një maçok”, është një satire e marrëzisë së shoqërisë japoneze të klasës së mesme të lartë gjatë epokës Meiji.

Ai është një maçok me zgjuarsi të rrallë, artikulim dhe aftësi të habitshëm që vijon me aventurat e tij në një botë absurde dhe të lodhshme për kotelet, e zhytur dhe e humbur nga komentet dhe marrëzitë dhe e njerëzve që e rrethojnë.

Ngjarjet e romanit janë vendosur në Tokio, para Luftës së Parë Botërore.

Personazhi kryesor, maçoku (që në të vërtetë është vetë autori) endet nëpër lagje dhe mbledh biseda e histori të ndryshme. Ai ironizon pronarin e tij, marrëdhënien që ai ka me bashkëshorten, fqinjët apo studentët, duke i përshkruar në situata tepër qesharake dhe alegorike shpesh here ku roman perceptohet si një libër fund e krye i përshkruar nga humori i zi. …dhe nëse nuk jeni të kujdesshëm gjatë leximit, mund ta konstatoni veten si pjesë e subjektit të këtij libri, si një histori e mrekullueshme e satirës shoqërore, vëzhguar nga sytë e mprehtë të një maçoku.

Kopertina:

E butë

Nr. i faqeve:

684

Përkthyes:

Agim Doksani

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Unë jam një maçok”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm