Histori e Artit në Shqipëri

nga Ermir Hoxha

2000 L

Categories: SKU: 9789928046802

Studimi “Historia e Artit në Shqipëri – nga Prehistoria tek shek. XX” është rezultat i vazhdimit të traditës kur Instituti i Lartë Arteve në vitin 1990 botonte përmbledhjen më të mirë studimore të kohës me titullin Historia e Artit Shqiptar 1 (Tiranë, Sh. B. L. U.). Deri vonë ky botim mbeti përqasja më serioze mbi fenomenin nga prehistoria deri në shek. XIX dhe bazë e këtij botimi të fundit, patjetër përditësuar me kërkimet më të fundit shkencore. Studimi është ndarë në katër pjesë, Arti Prehistorik, Antikiteti, Arti Mesjetar Bizantin dhe ai Pasbizantin. Në gjithë kohështrirjen e tij ai shoqërohet nga një rubrikë me informacion të shkurtër plotësues mbi artin dhe qytetërimin e kohës. Ai shoqërohet nga mbi 600 ilustrime dhe shërben si literaturë bazë për disa universitete në vend.

Kopertina:

E fortë

Përmasat:

170 x 240 mm

Nr. i faqeve:

224

Botues:

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Histori e Artit në Shqipëri”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm