Njeriu pa cilësi

nga Robert Musil

Vëllimi i parë
Përktheu nga origjinali Jonila Godole

2000 L

Categories: SKU: 9789928354891

“Njeriu pa cilësi” është një nga arritjet më të larta të romanit europian.
The Observer

Është viti 1913 dhe shoqëria e lartë është e vendosur të gjejë një mënyrë të përshtatshme për të festuar jubileun e shtatë- dhjetë të perandorit Franz Josef. Ndërkohë që aristokracia përpiqet të shpëtojë diçka të shquar nga shembja e Peran- dorisë Austro-Hungareze, bota e zakonshme vjeneze po fillon të tregojë shenja të një rebelimi më serioz. I zënë në mes të këtij labirinti social është Ulrih: i ri, i pasur, ish-ushtar, joshës dhe shkencëtar.
Në pamundësi për ta mashtruar veten se lëmshi i atributeve dhe cilësive që kjo botë i ka dhënë nuk mblidhet në asgjë veç “karakterit” të lindur, rrjedhimisht është një “njeri pa cilësi”, një vëzhgues brilant, i shkëputur, i kësaj shoqërie që po i vjen rrotull me shpejtësi. Pjesërisht satirë, pjesërisht epikë vizio- nare, pjesërisht tour de force intelektuale, “Njeriu pa cilësi” nga Robert Musil është një vepër me rëndësi të pamatshme.

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “Njeriu pa cilësi”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Libra të ngjashëm